Урок з використанням інтерактивних технологій.
Урок алгебри в 9 класі
Тема: Арифметична прогресія.
Мета: повторити відомості про арифметичну прогресію;
розвивати навички використання відомих формул до розв'язування вправ, розвивати уміння висувати та
захищати ідеї, виховувати потяг до наукової творчості, вміння вирішувати
поставлені проблеми.
Хід уроку
I. Оголошення теми і мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Усне опитування учнів.
Яку послідовність називають арифметичною прогресією?
Чому дорівнює число d ?
Якою є арифметична прогресія, якщо d < 0, d > 0, d
=0 ?
За якою формулою можна знайти будь-який член арифметичної
прогресії?
Як записується властивість трьох послідовних членів
арифметичної прогресії?
Як перевірити, чи є послідовність арифметич-ною
прогресією?
8.Що можна знайти в арифметичній прогресії, знаючи d та ?
9.Які бувають арифметичні прогресії?
2. Робота з карткою формул.
Кожному учневі пропонують картку для перевірки знання
формул. Учні вписують на картці своє прізвище та серед запропонованих формул
вибирають правильні, які обводять кружечком.
Після виконання роботи аркуші здають учителю. Бали
виставляють за кількістю правильних відпові-дей (кожна правильна відповідь — 1
бал).
3. Усне розв'язування задач.
1. Чи є послідовність арифметичною прогресією?
а) 4; 3; 2; і; 0;
б)-3-1; 1;4.
2. Назвіть три наступні члени послідовності, у якої а1 =
-10 , d = 4.
Обчисліть 11 -й член арифметичної прогресії, якщо а1 = 6
, d = -2 .
4. Знайдіть різницю арифметичної прогресії, якщо a=28, d
=4.
III. Розв'язування задач і вправ.
Учні працюватимуть, об'єднавшись у п'ять груп (по 5—6
учнів). їм треба показати вміння викорис-товувати теоретичні відомості про
арифметичну про-гресію під час розв'язування задач. Обговорення питань, що
виникатимуть, відбуватиметься шляхом колективного обдумування — «мозкового
штурму», який можна провести так:
Умова завдання записується на дошці, щоб під час
обдумування та пошуку розв'язання її бачили учні.
Усі учасники «штурму» мають право висувати свої ідеї щодо
розв'язування завдання.
Колиучасники групи з'ясовують, що ідей (про-позицій)
достатньо, їх висування припиняється.
Подані ідеї аналізуються (обговорюються) у групах.
Після обговорення група зупиняється на одному - зі
способів розв'язування — раціональнішому з їх точки зору.
Якщо окремий учень групи не погоджується, що обраний
спосіб найдоцільніший, то він може
розв'язати задачу своїм.
Під час «мозкового штурму» найефективнішими правилами
поведінки є такі:
Намагайтеся вислухати (а отже, зібрати) якомога більше
ідей щодо розв'язування задачі.
Активізуйте свою уяву; не відкидайте ніяку ідею тільки
тому, що вона суперечить загальноприйнятій
думці.
Можете подавати скільки завгодно ідей або розвивати ідеї
інших учасників.
Не обговорюйте, не критикуйте висловлювання- інших, не
намагайтеся давати оцінку запропонованих ідей
Задача 1. Чи є число 106 членом арифметичної прогресії (ап):
10; 14;... . Якщо так, то вкажіть його порядковий номер.
Вказівка щодо організації роботи. Учні, працюючи у
групах, висувають пропозиції щодо розв'язування задачі (чим більше пропозицій -
тим краще). Вони вільно виражають свої думки, колективно обговорюють їх. У
процесі колективного обговорення знаходять раціональний спосіб розв'язування.
Якщо деякі запропоновані способи хибні, то їх треба відкинути і вказати, в чому
полягає їх помилковість.
Задача 2. Знайти суму шести перших членів арифметичної
прогресії, якщо = 19 , = 35.
Вказівка щодо організації роботи. Висуваються всі можливі
ідеї розв'язування задачі. Обговорення про-ходить у групах: кожна група вибирає
свій спосіб розв'язування. Біля дошки після виконання завдань працюють
одночасно по одному учневі від кожної групи.
Кожна група захищає свій спосіб розв'язування, учні
обирають найраціональніший.
Задача 3. У скінченній арифметичній прогресії : 8,3; а3; 9,5 невідомі деякі члени.
Знайдіть їх.
Вказівка щодо організації роботи. Учні працюютьу групах,
обговорюють ідеї розв'язування; шляхом колективного обдумування обирають два
найраціональніші способи.
Задача 4. Знайдіть суму членів арифметичної прогресії з
десятого по двадцять п'ятий включно, якщо
а3= 8 , d= 4.
Вказівка щодо організації роботи. Кожен учень самостійно
шукає способи розв'язування. Не радячись з групою, самостійно обирає
найраціональніший. Після розв'язування вчитель просить учнів передавати по колу
свій зошит членам своєї групи, поки кожен не отримає свій зошит назад. У
результаті кожен учень може знати, чи правильно він розв'язав задачу і скільки
разів зустрівся його спосіб, тобто може зробити висновок щодо вдалості обраного
способу та правильності розв'язан-ня.
Далі в групі обговорюються різні способи роз-в'язування і
колективно з'ясовується, який найдоцільніший. Потім цей спосіб пропонується
іншим учням класу.
Задача 5. Між числами 3 і 24 вставте три числа так, щоб
утворилась арифметична прогресія.
Вказівка щодо організації роботи. Завдання ко-жен учень
виконує самостійно, спосіб розв'язування не оголошується, наприкінці
перевіряється відповідь.
IV. Підсумок уроку.
ЛІТЕРАТУРА
1.Пометун О.І.,Пироженко Л.В..Сучасний урок.Інтерактивні
теорії навчання. –2004.
2.Пєхота О.М., Любарська О.М. та ін..Освітні технології.
–2004.
3.Бевз Г.П.Алгебра.Підручник для 7-9 класів., – -2003.
4.Л.А.Губа.Нетрадиційні уроки математики. – 2005.
|