Мета:
·
актуалізувати знання
учнів, необхідні для
сприйняття нового матеріалу, підвести до
самостійного виведення ними
поняття многочленів,
алгоритму додавання і
віднімання многочленів,
множення одночлена на
многочлен та многочленна
на многочлен;
·
розвивати логічне
мислення, вміння робити узагальнення
і висновки;
·
виховувати акуратність
та точність записів.
Обладнання:
1)
наочність:
таблички
для усного рахунку,
таблиця „Множення
многочленів”;
б) роздатковий матеріал:
Дидактичні
матеріали з математики для 6 класу
(Капіносов),
Робочий зошит
з алгебри для 7 класу (Бевз),
Алгебра в
таблицях для 7 – 9 класів (Роєва).
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних
знань.
1. Опитування з
теорії.
Що називається одночленом?
Що значить записати
одночлен у стандартному
винляді?
Сказати правило за
карткою:
а0
|
а1
|
am:аn
|
am
·аn
|
(а·b)
n
|
(am)
n
|
2.
Усний рахунок за
підготовленими учнями картками
типу:
ІІ. Опрацювання нового
матеріалу
проводиться таким чином:
учні розглядають приклади,
наведені в Робочому
зошиті з алгебри
для 7 класу ( автор
Бевз) і роблять
свої узагальнення та
висновки. Потім необхідне
записують в зошити
для конспектів.
1) ст. 25 – приклади многочленів
Означення. Многочленом називається
сума кількох одночленів.
Наприклад: 2х, 5,
х+3, с2 - 5с + 6.
2) Вчитель
вказує степінь кожного
з даних многочленів
і пропонує учням
скласти означення.
Означення. Степенем многочленну
стандартного вигляду називається
найбільший із степенів
одночленів, які входять до
цього многочленна.
Наприклад: 2х – І степінь, 5 – 0 степінь,
х+3 – І степінь, с2 - 5с + 6 – ІІ степінь.
3) ст. 25 – записання многочленну
в стандартному вигляді.
Записати многочлен
в стандартному вигляді – це
значить записати його
в вигляді суми
одночленів стандартного вигляду, серед яких
немає подібних.
Означення. Члени
многочленна, які відрізняються
тільки коефіцієнтами, або
зовсім не відрізняються, називаються
подібними.
Наприклад:
3а2 + 2х – 5а – 3х +5а + 4 =
3а2 – х + 4
ст. 26.
3х2 + х4 – 5 + х3 – х
= х4 + х3 + 3х2 – х – 5
ст..26.
5х3 – 3х·х4 – 2х3 –
4х5 =5х3 – 3х5 – 2х3 – 4х5
= – 7х5 + 3х3
4) ст..27.
Щоб додати
многочлени, треба скласти
їх суму і
звести подібні доданки.
Наприклад:
(2ас – с2 – 5) + (2с2 – ас) =2ас
– с2 – 5 + 2с2 – ас =ас + с2
– 5
5) ст.28.
Щоб відняти
многочлени, треба скласти їх
різницю, потім розкрити дужки
і звести подібні
доданки.
Наприклад:
(х2 – 5х + 6) – (2х2 – 3х – 3х +
6) = х2 – 5х + 6 – 2х2 + 3х – 6=
= –х2
– 2х
6) ст. 29.
Щоб помножити
одночлен на многочлен, треба цей одночлен
помножити на кожний
член многочленна і
отримані добутки додати.
Наприклад:
(а2 + 3а – 2)· 2а = 2а3 + 6а2
– 4а
7) ст. 31.
Щоб помножити
многочлен на многочлен, треба
кожний член першого
многочлена помножити на кожний
член другого многочлена і
отримані добутки додати.
Наприклад:
(а2 + а – 2)·(а + 3) = а3 + 3а2
+ а2 + 3а – 2а – 6 =
= а3 + 4а2 + а – 6
ІІІ.
Закріплення.
а)
Усні вправи.
Дидактичні
завдання з математики
для
6 класу
(Капіносов) – ст. 47.
1. Звести подібні
доданки:
Завдання 106,
107.
2. Розкрити дужки:
Завдання 108.
3. Помножити одночлен
на многочлен:
Завдання 109.
б) Робота
в зошитах.
Алгебра у таблицях
для 7 – 9 класів (Роєва) ст. 29.
Виконати множення
многочленів та спростити:
№2
( а, б, в, г),
№3 колективно, з коментуванням.
в) Цікаві
завдання.
1. Заповнити кросворд
в робочому зошиті
з алгебри для
7 класу (Бевз) на ст.
25.
2. Заповнити „магічні”
квадрати ( з постійним добутком
):
IV.
Домашнє
завдання:
Вивчити конспект, № 174, № 189.
V. Підсумок
уроку.
|